Sucha skóra

Do walki z suchą i odwodnioną skórą potrzebne jest sebum

Te dwa rodzaje skóry suchej – sucha lipidowa i odwodniona – często są ze sobą powiązane. Sucha skóra lipidowa ma mało tłuszczu i wygląda na matową. Może być szorstka i łuszcząca się, a po oczyszczaniu może być napięta. Drobne naczynia włosowate są powszechne, a prosaki mogą pojawić się na kościach policzkowych i okolicach oczu. Przedwcześnie pojawiają się drobne zmarszczki. Skóra odwodniona jest napięta, ma drobne zmarszczki i przedwcześnie się starzeje. Łatwo reaguje na ekstremalne warunki klimatyczne.

Kluczowymi czynnikami decydującymi o wysuszeniu są poziom sebum na skórze oraz integralność funkcji barierowej skóry. Określają one tempo transepidermalnej utraty wody (TEWL) – tempo parowania wody przez skórę. Esse zaleca produkty i pielęgnację skóry, które przywracają naturalną produkcję sebum w skórze, zmniejszając zależność od okluzyjnych olejków, które nie wnikają w skórę i zmniejszają produkcję sebum. Warto przejść przez kilka dni lekko przesuszonej skóry, aby przełamać uzależnienie skóry od tych olejków.

Produkty

Poproś swojego terapeutę o rozwiązanie dostosowane do potrzeb Twojej skóry.

Styl życia

Twój styl życia może mieć wpływ na Twoją skórę

 • Weź suplement omega-3 zawierający co najmniej 600 mg długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 (DHA i EPA) lub dodaj korzystne oleje, takie jak olej lniany, oliwa z oliwek lub olej z awokado.
 • Unikaj diety beztłuszczowej – jedz zdrowe lipidy z nasion i orzechów.
 • Użyj kremu nawilżającego z wystarczającą ilością odżywienia zawierającego oleje roślinne. Oleje roślinne mogą być wchłaniane przez skórę w przeciwieństwie do olejów petrochemicznych.
 • Unikaj stosowania ostrych środków powierzchniowo czynnych lub mydła w kostce na ciele lub twarzy – znajdź łagodny środek myjący o zrównoważonym pH, zawierający minimalne lub łagodne środki pieniące.
 • Unikaj niepotrzebnego lub nadmiernego oczyszczania skóry.
 • Jeśli to możliwe, upewnij się, że masz około 15 minut nieprzerwanej, nienaświetlonej ekspozycji na słońce dziennie – produkcja witaminy D ma niedoceniany wpływ na skórę.
 • Unikaj peelingów ściernych. Wybierz delikatny peeling do stosowania raz w tygodniu.
 • Stosuj produkty zawierające kwas hialuronowy do wodnistej skóry suchej oraz masło shea i/lub olejek z nasion melona kalahari do lipidowej skóry suchej.
 • Weź dobrej jakości probiotyk doustny i zastosuj probiotyczny zabieg pielęgnacyjny zawierający żywe szczepy pożytecznych drobnoustrojów, aby poprawić barierę skórną i zminimalizować TEWL przez powierzchnię skóry.
 • Suplement z magnezem i cynkiem wspomagający produkcję kwasu hialuronowego.
 • Jeśli to możliwe, unikaj sztucznych atmosfer i ekstremalnych temperatur. Jeśli jest to nieuniknione, uzupełnij skórę, spryskując ją przez cały dzień dowolnym tonerem Esse.

Zabiegi