Wybór materiałów do wykorzystania w opakowaniach nie jest łatwy. Jest wiele rozważań. W kilku projektach w naszej historii rozważyliśmy nasze możliwości i wynik jak dotąd pozostaje taki sam… szkło wygrywa.
Normy ekologiczne COSMOS mają ścisłe wytyczne, które regulują, jakich materiałów opakowaniowych możemy użyć, ale jak zwykle traktujemy je jako punkt wyjścia. Normy COSMOS zakazują wielu rodzajów plastiku… albo dlatego, że produkcja powoduje zbyt duże zanieczyszczenie, albo dlatego, że nie nadają się do recyklingu. Normy dopuszczają kilka różnych rodzajów tworzyw sztucznych (PET, PP, PETG, LDPE, HDPE), które są bardziej przyjazne dla środowiska. Normy dopuszczają również szkło, papier, aluminium i kilka innych. Które z nich są najlepsze?
Jest kilka sposobów spojrzenia na problem i nie ma idealnej odpowiedzi, ale tak to pomyśleliśmy.
Najpierw przyjrzeliśmy się zanieczyszczeniom w procesie produkcyjnym, następnie przyjrzeliśmy się śladowi węglowemu zarówno w produkcji, jak i transporcie, a na koniec przyjrzeliśmy się, co dzieje się z materiałem po jego użyciu.
Pod względem zanieczyszczenia w produkcji szkło wygrywa po rozważeniu całego procesu.
Ślad węglowy jest nieco bardziej skomplikowany. Szkło ma wartość węgla 1,44 kgCO2/kg. Oznacza to, że na każdy kilogram wyprodukowanego szkła do atmosfery emitowane jest 1,44 kg dwutlenku węgla. Plastik jest znacznie wyższy. Na przykład polipropylen (PP) ma wbudowany ślad węglowy wynoszący 4,49 kgCO2/kg. Oznacza to znacznie więcej węgla na kilogram plastiku, ale plastik waży mniej, a to oznacza, że w niektórych przypadkach w produkcie pakowanym w plastik jest mniej węgla, a w innych mniej w opcji ze szkła. Ta kalkulacja uwzględnia transport.
Decydującym czynnikiem jest rozważenie losu opakowania po jego użyciu. W UE około 73% szkła podlega recyklingowi. Odsetek dla plastiku wynosi 42%. W USA recyklingowi poddaje się tylko 8,5% plastiku i to nie wzrasta… to spadek w porównaniu z 2015 r., kiedy 9,1% poddano recyklingowi.
Szkło wykonane jest z piasku i minerałów. Jest obojętny i nie szkodzi ekosystemom, jeśli nie zostanie poddany recyklingowi. Tego samego nie można powiedzieć o plastiku.
Będziemy nadal oceniać nasze opcje i wprowadzać innowacje w naszych opakowaniach, aby zmniejszyć nasz wpływ na środowisko.