Niebezpieczeństwa związane z nadmierną ekspozycją skóry na światło słoneczne zostały dobrze udokumentowane w ciągu ostatnich kilku lat, co spowodowało wzrost stosowania filtrów przeciwsłonecznych. I chociaż ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna, ważne jest, aby zrównoważyć ją z odpowiednią ekspozycją na słońce, aby uzyskać zdrową dawkę witaminy D.
Jaka jest rola witaminy D w organizmie?
Chociaż witamina D może być uzupełniana i znajduje się w niektórych pokarmach, promienie słoneczne są uważane za najlepsze źródło dla organizmu, aby utrzymać optymalne zdrowie. Bez wystarczającej ilości witaminy D ryzykujemy poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak osteoporoza, osłabienie mięśni, rak i depresja. Oto niektóre ze sposobów, w jaki witamina D pomaga organizmowi:
– Reguluje homeostazę wapnia i fosforu w celu utrzymania mineralizacji kości, zapewniając normalny rozwój kości;
– Witamina D może regulować różnicowanie i wzrost komórek, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia raka jelita grubego i piersi;
– Badania obserwacyjne wykazują, że witamina D zmniejsza podatność lub nasilenie chorób autoimmunologicznych, takich jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Parkinsona i toczeń rumieniowaty układowy;
– Badania obserwacyjne wykazały również, że wystarczająca ilość witaminy D zmniejsza częstość występowania i nasilenie choroby Covid-19.
Funkcja witaminy D w skórze jest podkreślana przez jej zastosowanie w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.
Jakiej ilości słońca potrzebujemy?
Pomimo znaczenia tej witaminy, ważne jest, aby nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych przez zbyt długi okres czasu, zwłaszcza jeśli masz jasną skórę. Istnieje pewien punkt podczas ekspozycji na słońce, określany jako minimalna dawka rumieniowa (MED) – punkt, w którym można zauważyć pierwsze oznaki zaczerwienienia. Po osiągnięciu MED dalsza ekspozycja na słońce nie będzie korzystna, a witamina D nie będzie już wytwarzana.
Niektóre z czynników, które określają, jak długo powinieneś spędzić na słońcu, obejmują:
– Jak daleko mieszkasz od równika
Im dalej mieszkasz od równika, tym mniej witaminy D jest wytwarzane w skórze. Dzieje się tak dlatego, że promienie słoneczne – szczególnie UVB – są pochłaniane przez warstwę ozonową i są mniej intensywne w dalszej odległości od równika. Oznacza to, że należy spędzać nieco więcej czasu na słońcu lub ewentualnie przyjmować suplementy witaminy D.
– Kolor skóry
Kolor skóry jest określany przez pigment zwany melaniną, który pomaga chronić skórę przed nadmiarem światła słonecznego – jest to naturalny filtr przeciwsłoneczny. Oznacza to, że im ciemniejsza jest Twoja skóra, tym dłużej możesz potrzebować spędzić na słońcu, aby uzyskać wymaganą dawkę witaminy D.
– Pora dnia
Światło słoneczne jest najbardziej intensywne w środku dnia, dlatego do uzyskania wymaganej witaminy D potrzeba mniej czasu naświetlania niż rano czy po południu. Południe to generalnie najbardziej efektywny czas na uzyskanie dziennej dawki witaminy D.
– Ilość odsłoniętej skóry
Jeśli nosisz długie ubrania, mniejsza część Twojej skóry będzie otrzymywać światło słoneczne, zmniejszając spożycie witaminy D. Szorty i koszula będą oznaczać więcej witaminy D, więc mniej czasu wymaganego w świetle słonecznym.
Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, ogólnie zaleca się stosowanie kremu z filtrem po 10-30 minutach ekspozycji na słońce bez ochrony, aby uniknąć szkodliwych konsekwencji, takich jak oparzenia słoneczne i inne uszkodzenia skóry.
Co jest najlepsze, jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną?
Oczywiste jest, że promienie słoneczne dostarczają korzystnej dla zdrowia witaminy D, ale jeśli zamierzasz spędzić dłuższy czas na słońcu, musisz zastosować ochronę przeciwsłoneczną. Światło słoneczne sprzyja współistniejącym mikrobom, a nie patogenom, więc aby osiągnąć równowagę mikrobiomu, potrzebujesz trochę niechronionej ekspozycji na słońce, zrównoważonej ochroną przeciwsłoneczną, która wspiera – a nie niszczy – Twój mikrobiom.
Wybór filtru przeciwsłonecznego
Wiele nowoczesnych filtrów przeciwsłonecznych zawiera szkodliwe syntetyczne substancje chemiczne, które mogą uszkodzić skórę. Jednym ze składników jest oktokrylen, który wykazuje ogólnoustrojową akumulację w regionach gruczołowych organizmu – nawet miesiące po zaprzestaniu stosowania produktu. Innym składnikiem, który jest również niezwykle toksyczny dla środowiska naturalnego, jest oksybenzon, którego jedna kropla zabija koralowce w wodzie o pojemności 6,5 basenu olimpijskiego – a zużywasz średnio 26 kropli na aplikację, co daje 169 basenów olimpijskich
Na szczęście, Esse Sunscreen jest całkowicie oparty na minerałach, wykorzystuje tlenek cynku pokryty woskiem, aby zapewnić ochronę SPF30, która blokuje promienie UVA i UVB, podczas gdy silne antyoksydanty zawarte w ekstraktach z Myrothamnus, Rooibos i Olive Leaf usuwają wolne rodniki powstałe w wyniku ekspozycji na słońce. Inne powody, dla których Esse Sunscreen powinien być Twoim pierwszym wyborem to:
- nie zawiera nanocząsteczek, dzięki czemu jest bezpieczniejszy dla skóry i mikrobiomu;
- jest bezzapachowy i odpowiedni dla skóry wrażliwej;
- jest przyjazny dla mikrobiomu i rafy koralowej.
Dowiedz się więcej o Esse Sunscreen lub znajdź najbliższego dystrybutora Esse, aby zaopatrzyć się w filtr przeciwsłoneczny.
*Źródła: https://www.vitamindsociety.org/
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-d-from-sun#dangers
https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-D